Ismerje meg a cégalapítás menetének lépéseit és jogi procedúráit szakértői segítséggel a siker érdekében!
Cégalapítás menete
A cégalapítás menete számos lépést és jogi procedúrát foglal magában, amelyek során érdemes szakértői segítséget igénybe venni. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen lépéseken kell végig haladni a sikeres cégalapítás érdekében.
Első lépések
Az első és talán legfontosabb döntés, hogy pontosan meghatározzuk, mit szeretnénk csinálni, mennyi tőkét tudunk befektetni, és egyedül vagy másokkal együtt kívánunk vállalkozni. Emellett el kell döntenünk, milyen felelősségi formában szeretnénk működni: korlátlan vagy korlátozott felelősségű formában indítanánk el a cégünket.
Cégforma kiválasztása
A vállalkozási forma kiválasztása nagyon fontos a cégalapítás menete során. A leggyakoribb formák: betéti társaság (Bt.), közkereseti társaság (Kkt.), korlátolt felelősségű társaság (Kft.), zártkörűen működő részvénytársaság (Zrt.) és nyilvánosan működő részvénytársaság (Nyrt.). A Kft. a legnépszerűbb forma a korlátozott felelőssége miatt, amely minimum 3 millió forint tőkét igényel.
Alapító okirat és ügyvédi ellenjegyzés
Az alapító okirat elkészítése és ügyvédi ellenjegyzése elengedhetetlen a cégalapítás során. Az okirat tartalmazza a társaság nevét, székhelyét, a tagok és az ügyvezető nevét és személyes adatait, a társaság tőkéjét, valamint a tevékenységi kört. Az ügyvéd szerepe itt kulcsfontosságú, mivel biztosítja a jogszerűséget és segít elkerülni a későbbi kellemetlenségeket.
Székhely és cégnév
A cég székhelyét is meg kell határozni a cégalapítás menete során. Fontos, hogy az ingatlan tulajdonosa hozzájáruljon a cég bejelentéséhez az adott címen, és ezt írásban is rögzítsék. A cégnév választása szintén lényeges, mivel az nem hasonlíthat már létező vállalkozás nevére. Az ügyvéd ebben is segíthet, hogy ellenőrizze a név egyediségét.
Bejegyzési eljárás
A cégbejegyzés menete a szükséges dokumentumok benyújtásával és az illetékek megfizetésével kezdődik. A cégbíróság formai szempontból is ellenőrzi a bejegyzési kérelmet, és ha minden rendben talál, elektronikus úton küld tanúsítványt a cég adatairól. Az egyszerűsített eljárás során lehetőség van szerződésminta alkalmazására, amely gyorsabb és költséghatékonyabb megoldást kínál.
A cégalapítás menete végigviteléhez érdemes szakértői segítséget igénybe venni, hogy a folyamat zökkenőmentesen és gyorsan zajlódjon, biztosítva ezzel a vállalkozás sikeres indulását.
Ügyvédi óradíj
Az ügyvédi óradíj egy olyan árazási forma, amely az ügyvédek által elvégzett munkaidő alapján határozza meg a szolgáltatás díját. Az ügyvédek munkája sokrétű és komplex lehet, ezért az óradíjas rendszer lehetővé teszi, hogy az ügyfelek pontosabb képet kapjanak a várható költségekről. Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda oldalának tartalma alapján az ügyvédi óradíj jellemzően ügytől és a feladat komplexitásától függően kerül meghatározásra.
Az ügyvédi óradíj szerepe a jogi tanácsadásban
A jogi tanácsadás díja szintén óradíj alapú lehet. Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda esetében a jogi tanácsadás ára általában 27.000-35.000 Ft között mozog. Az óradíjas rendszer lehetőséget ad az ügyfeleknek, hogy már előre tisztában legyenek azzal, milyen pénzügyi terhekkel kell számolniuk, amikor jogi tanácsadásra van szükségük. Ez különösen fontos lehet bonyolult jogi ügyek esetében, ahol a folyamat több órás munkát igényelhet az ügyvédi csapattól.
Az ingatlanügyletek óradíjas költségei
Ingatlanjog területén az ügyvédi óradíj felhasználása számos előnyt jelent. Például egy adásvételi szerződés elkészítése során az óradíj alapján kalkulált költségek segítenek az ügyfeleknek, hogy pontosan lássák, milyen kiadásokkal kell számolniuk. Az adásvételi szerződés hitel nélküli esetben 0,4-0,6%-os díjszabással kerül meghatározásra a forgalmi értéktől függően, de minimálisan 130.000 Ft összeggel. Hitelfelvétel esetén ez az arány 0,5-0,7%-ra módosul, legalább 150.000 Ft összegig.
Cégalapítás és változásbejegyzés
A cégalapítás és a cégmódosítás is nagyban függ az ügyvéd által befektetett munkaóráktól. Egy Kft. alapítása például 100.000-150.000 Ft közötti összegbe kerül, míg egy Zrt. alapítása már 200.000 Ft-ba is kerülhet. A cégmódosítás egyszerűbb esetben 75.000-130.000 Ft, bonyolultabb ügyek pedig ennél magasabb költségekkel járhatnak.
Polgári peres eljárás és végrehajtási ügyek
Az óradíj rendszer lehetőséget nyújt arra is, hogy az ügyfelek előre megismerjék a polgári peres eljárások és végrehajtási ügyek költségeit. Például egy válóperes kereset megállapodás nélkül 5-10 munkaórát vehet igénybe, amely komolyabb költségekkel járhat az ügyfelek számára. A fizetési meghagyásból perré alakuló ügy „keresete” 6-8 munkaórát igényelhet, míg egy végrehajtási lap elkészítése adósonként egy munkaórás feladat.